Ahmet Hamdi Akseki Camii Arlight tarafından aydınlatıldı.

Aydınlatmasını Arlight'ın yaptığı AHMET HAMDİ AKSEKİ CAMİİ Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Sayın Merih Şengül projeyi anlattı;

Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ankara Eskişehir Yolu Diyanet İşleri yanında yer almaktadır. Cami külliyesi; 80.000m2 kapalı alan, 20.618 m2 avlu, 11.087m2 peyzaj alanından oluşmaktadır. Caminin alt katında sosyal alan oluşturularak her yaştan insanın gelmesi hedeflenmiştir. Bodrum katında 1860 araçlık otopark, 80 WC, 442 adet abdest alma yeri mevcuttur.
 
Cami, dört fil ayağı üzerine oturan 33m çapında ana kubbesi ile Türkiye’de ki en büyük kubbelerden birine sahiptir. Ana kubbeyi dört taraftan saran yan kubbelerde bulunan yay ışıklıklar cami içinde yeterli gün ışığının içeri alınması açısından olumlu etkiye sahiptir. Cami içinde yapılan hat ve tezyinat işlerinin algılanması doğru aydınlatma sistemi ve seçilecek armatürler ile mümkündü, bunun için armatürlerin ön plana geçmeyeceği ama ortam için gerekli renk ve düzeyde ışık sisteminin seçilmesi gerekiyordu. Cami içinde cemaatin huzur ile ibadetini gerçekleştirmesi ve ruhani atmosferin oluşturulması için endirekt aydınlatmayı tasarım ilkesi olarak benimsendi. Ana kubbe tezyinat ve hatlarının rahatlıkla algılanabilmesi için avize kullanılmadı. Dekorasyon konseptinde; dört ana ve ara yönü gösterdiği için kainatı temsil ediyor olması, sekiz cennet sayısını ve kapısını simgeliyor olması nedeniyle sekiz kollu selçuklu yıldız motifini kullanmayı seçtik. Işık bantlarının içinde yer alan bölümlerin ortasında ARLIGHT tarafından Ahmet Hamdi Akseki Camii için,  sekiz kollu selçuklu yıldız motifli armatürler üretildi. Böylelikle camii içinde oluşturulan dekorasyon konsepti, yıldız armatür görüntüsüyle desteklenmiş oldu. Cami altında yer alan sosyal alan içinde ışık bantlarının ortasında yıldız motifli konsept armatürün kullanılması, cami içinde ve ayakkabılık bölümlerinde kullanarak dekorasyonun dil birliğinin devamlılığı sağlanmış oldu.
 
Mihrap kuşak hat yazısı şebeke tekniğinde içi boşaltılarak iki yandan aydınlatılarak yazının ışıkla okunması, hat sanatında bir ilk olma özelliğine sahiptir.
 
Sosyal alan duvarlarında çini bordürlerle çevrelenmiş pano içlerinde ışık efektinin önemsendiği sade görünümlü aplikler kullanılarak mekânın aydınlatılması estetik olarak desteklenmiştir.
 
Dekorasyon konseptinde seçilen renk turkuaz ve selçuklu yıldız desenlerinin birlikteliğinin algılanmasında, armatürlerin ön plana çıkmadan endirekt aydınlatma sisteminin kullanılması sonucunda Ahmet Hamdi Akseki Camii içinde hedeflenen huzur duygusu ibadet için gelen cemaat tarafından ifade edilmektedir.
 
Ahmet Hamdi Akseki Camii açılışında, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan  ‘’Ruhu ve zihinleri bulandıran değil, karmaşaya, kaosa sevk eden değil, tam tersine gerçekten huzur veren, sadelik veren, ruha nefes aldıran bir anlayış sergilenmiş.” değerlendirmesini yapmıştır.
 
Kullanılan Ürünler:
ÖZEL ÜRETİM SEKİZ KOLLU ARMATÜR,
E236UPM,
E136UPM,
S236ATS,
S136ATS,
DG1223AGC,
DG1220AGC,
AS0640KAR
S128GRS
S135GRS
G418ALÇP
E7122OPC